Presidents - Historical List

Jersey Canada Presidents List

 
1901                          Wm. Rolph, Markham, ON
1902-1909                   R.J. Fleming, Toronto, ON
1910-1913                   David Duncan, Don, ON
1914-1915                   S.J. Lyons, Norval, ON
1916                          F.L. Green, Greenwood, ON
1917                          John Pringle, London, ON
1918                          D.O. Bull, Brampton, ON
1919                          E.H. Barton, Chiliwack, B.C.
1920                          J. Lee Alexander, Hillhurst, QC
1921                          Geo. T. Bagg, Edgeley, ON
1922                          G.D. Duncan, Todmorden, ON
1923-1926                   F.E. M. Robinson, Richmond, QC
1927                          J.M. Dolson, Brampton, ON
1928-1929                   Frank Silcox, Iona, ON
1930                          J.W. McGillivray, Chilliwack, BC
1931-1932                   Bower Henry, Brittania Bay, ON
1933-1934                   E.W. Nesbitt, Woodstock, ON
1935-1936                   R.G. Davidson, North Hatley, QC
1937-1938                   T.J. Davidson, Brockville, ON
1939-1940                   W.S. Wainright, Vancouver, BC
1941-1942                   Earle E. Lister, Harvey Station, NB
1943-1944                   D.O. Bull, Brampton, ON
1945-1946                   Geo. H. Innes, Woodstock, ON
1947-1948                   J.F. Desmarais, Iberville, QC
1949-1950                   A.E. Dumvill, Sardis, BC
1951-1952                   W.D. Thomson, Brooklin, ON
1953-1954                   Lt. Col. Bartley Bull, Brampton, ON
1955-1956                   J. Arthur Malcolm, Tatamagouche, NS
1957-1958                   Maurice Beaty, Milton, ON
1959-1960                   Pierre Veillon, Sweetsburg, QC
1961-1962                   W.H. Savage, Ladner, BC
1963                           Arden Baker, Brockville, ON
1964                           Keith Butcher, Princeton, ON
1965                           Robert Simpson, Richmond, QC
1966                           R.W. MacFie, Appin, ON
1967                           Dewitt Lister, Harvey Station, NB
1968                           Dale Cole, Vegreville, Alberta
1969                           Geo. Aylard, Sydney, BC
1970                           Norman Bagg, Thornhill, ON
1971                           Harold Butcher, Drumbo, ON
1972                           Ralph Mac Kenzie, Finch, ON
1973                           Cameron Honderich, New Hamburg, ON
1974                           P.Caswell, Wolseley, SK
1975                           John Batty, Brooklin, ON
1976                           Clifton Berry, Lachute, QC
1977                           Ralph Barichello, Langley, BC
1978                           Gilbert Robison, Harvey Station, NB
1979                           Grant Butcher, Princeton, ON
1980                           Eric Longeway, Calgary, AB
1981                           Francis Redelmeier, Richmond Hill, ON
1982                           Floyd Dingwall, Berwick, ON
1983                           John R. Ross, Sherbrooke, QC
1984                           Philip L. Webster, Ayers Cliff, QC
1985                           Robert Anderlini, Aldergrove, BC
1986                           Albert Taylor, Cambridge, ON
1987                           Robert A. Wilson, Souris, MB
1988                           Donald H. McCaig, Huntington, QC
1989                           Leonard Mortson, Oro Station, ON
1990                           Ronald Sharp, Russell, ON
1991                           A. Ross MacLeod, St. Stephen, NB
1992                           George Despatie, St. Barbe, QC
1993                           Grant Cole, Vegreville, AB
1994                           Joan Westwick, Duncan, BC
1995                           Brian Sayles, Paris, ON
1996                           Hugh MacDonald, Lennoxville, QC
1997                           James D. Livock, Oakville, ON
1998                           Diane Jarrell-Ray, Corbyville, ON
1999                           Greg Coleman, Innisfail, AB
2000                           Gary Bowers, Coaticook, QC
2001                           Steven L. Smith, Clanwilliam, MB
2002                           Tom Barichello, Langley, B.C.
2003                           John White, St. Thomas, ON
2004                           Wayne Boswell, Marshfield, PEI
2005                           Don Rush, Crossfield, AB
2006                           Andrew Vander Meulen, Brighton, ON
2007                           Pierre Martin,  Shefford, QC 
2008                           Janna Remond, Grunthal, MB
2009                           Dean Sayles, Paris, ON
2010                           Larry Sheardown, ON
2011                           Adrian Haeni, AB
2012                           Robert Jarrell, ON
2013                           Matthew Graye, MB
2014                           Mathieu Larose, QC
2015-2016                  Brian Raymer, ON