Archives

Jersey Canada Awards

Jersey Youth Scholarship
1987 Patricia McMahon Scott, Guelph, ON; John Brand Jr., Clinton, ON
1988 William Joynt, Smith Falls, ON; Andrew Vander Meulen, Brighton, ON
1989 Shelly Johnston, Lyn, ON; Teresa Sheardown, Schomberg, ON; Martina Koeppe Art, Jerseyville, ON
1990 Carolyn Edwards, Nokomis, SK; Robin Thompson, Fairlight, SK; Jennifer Hyland Waldroff, Newington, ON
1991 Tracy Henderson, Brinston, ON; Christine Koeppe Ferguson, Jerseyville, ON; James Morrow, Russell, ON
1992 Michelle Jones, Midland, ON; Jennifer Livock Vander Meulen, Brighton, ON
1993 Lori Armstrong, Auburn, ON
1994 Steve Gurney, Princeton, ON; Angela Johnson, Didsbury, AB
1995 Adrianna Boot, Clinton, ON
1996 Jennifer Johnson Black, Belleville, ON; Steven Jones, Midland, ON
1997 Donna Allan, Rockwood, ON; John Free, Belmont, ON
1998 Leslie Olsen Jorgensen, Wildwood, AB; Donna Lynn Armstrong, Auburn, ON
1999 Rebecca Lunn, Belmont, ON; Julie Logan, Innisfree, AB
2000 Heidi Koeppe, Jerseyville, ON
2001 Amy Burgoyne, Harvey Station, NB
2002 Kimberly Lantz, Wellesley, ON; Kevin Jones, Midland, ON
2003 Joshawa Barter, Bury, QC; Bobby Jarrell, Corbyville, ON
2004 Jennifer Peart, Hagersville, ON; Jackie Jarrell, Corbyville, ON
2005 Becky Quickfall, Belmont, ON; Donna Marshall, Mt. Hope, ON
2006 Katie Cheesmond, Alma, ON; Jessica Van Kampen, Orangeville, ON
2007 Meghan Van Kampen, Orangeville, ON; Danielle Lee, Calgary, AB
2008 Katelyn Graye, St.Pierre de Jolys, MB; Diana Vander Meulen, Stirling, ON
2009 Sarah Wilkins, Jarvis, ON
2010 Stephynie Sargent, Enniskillen, ON
2011 Dustin Coleman, Innisfail, AB
2012 Annie Grubb, Brigham, QC; Hiske Renkema, Mount Elgin, ON
2013 Jonathan St-Yves Lambert, Louiseville, QC; Casey Morey, Rochester, AB
2014 Jenna Elliot, Corunna, ON; Sarah Mason, Woodstock, ON
2015 Lee Morey, Rochester, AB; Jocelyn Sayles, Paris, ON; Caleigh Van Kampen, Amaranth, ON
2016 Erica Sayles, Paris, ON; Katie Illick, Amaranth, ON; Michael Haeni, Didsbury, AB
2017 Elizabeth Diane Brown, Vermillion, AB; Alex Dolson, Guelph, ON; Rosalea Dubois, Saint Plavien, QC

Youth of Distinction
2011 Becky Quickfall - Belmont, ON
2012 Teresa Osborne - ON
2013 Tomas Judd - Simcoe, ON
2014 Casey Morey - Rochester, AB
2015 Charles Parent - St-Honoré-de-Shenley, QC
2016 Sean Smith - Clanwilliam, MB
2017 Michael Haeni - Didsbury, AB
2018 Caleigh Van Kampen - Amaranth, ON

Jersey Young Achievers
1990 - Thomas Lister, Harvey Station, NB; Grant Cole, Vegreville, AB; Robin Flewwelling, Englehart, ON; Chris & Valerie Richardson, Caledonia, ON; Shelly Bos, Neerlandia, AB
1991 - Stephen & Janet Borland, Ormstown, QC; Melvin & Laura Wright, Midhurst, ON; Larry Sheardown, Schomberg, ON; Wayne & Linda Boswell, Marshfield, PE; Wes & Ellen Rae Overand, Elkhorn, MB; John & Judy Chard, Dewdney, BC 
1992 - Peter & Richard Stern, Paris, ON; Tom Barichello, Langley, BC; Roger E. Ray & Diane Jarrell-Ray, Corbyville, ON; 
1993 - Gary Bowers, Ste. Barbe, QC; Dale Butcher, Princeton, ON; Brian Campbell, Scotsburn, NS; Robert, Pierre & Claude Robidoux, St-Isidore, QC 
1994 - Gordon Ferguson, Yarrow, BC; Lori & David Chamberlain, Trenton, ON; Steve & Peggy Holmes, Bath, ON; Andy & Siety Koopal, Wellandport, ON; Greg & Cheryl Coleman, Innisfail, AB; Cameron & Barb Miller, Vegregille, AB; Don & Linda Rush, Crossfield, AB 
1995 - Alistair McKinven, Ayer’s Cliff, QC; Earl Vander Meulen, Stirling, ON; Linda Teasdale, Thunder Bay, ON; Kevin & Chereen Davison, Maple Ridge, BC; James & Tammy Sparling, Varna, ON; Paul & Lorraine Franken, Clinton, ON 
1996 - Cynthia MacLeod, Penobsquis, NB; Ken & Karen Kingdon, Forest, ON; Marie & Steven Smith, Clanwilliam, MB; Steve & Marsha Shaw, Kenilworth, ON; Bruce McKeown, Woodville, ON 
1997 - Ron & Judy Rozema, Bowmanville, ON; Frank & Boni Datema, Aldergrove, BC; Carolyn Van Dorp, Seaforth, ON; Paul & Virginia Warwick, Exeter, ON; Brian & Linda Raymer, Bright, ON; Kurt & Alison Schmid, Little Brittain, ON; George & Dawn Van Kampen, Orangeville, ON 
1998 - Glen & Sheila Burgess, Mildmay, ON; Fred & Sharon Judd, Simcoe, ON; Patrice Simard, Coaticook, QC; Bruce Mellow, Bolton, ON 
1999 - Robert Dale, Mission, BC; John & Judy Brand, Clinton, ON; Ron & Shelley Bowker, Belleville, ON; Grant Didkowski, Snowflake, MB
2000 - Eugene Dalling, Waterford, NB; Brooke & Joanne Mercer, Wosley, SK; Robert Thomson, Falun, AB; Walter & Marlies Kaehli, Grand Valley, ON; Gerry & Anita Norrish, Chilliwack, BC; Adrian & Vreni Haeni, Didsbury, AB 
2001 - Jeffrey H. Ross, Bromptonville, QC; Paul Reynolds, Keswick, NB; Christine Ferguson, Jerseyville, ON; Pierre Martin, Foster, QC; John & Rhonda Vander Wielen, Elmwood, ON; Pierre Janecek, Dunham, QC 
2002 - Ueli & Maja Siegenthaler, Ridgeville, MB; David & Tracy Morey, Rochester, AB
2003 - Marcel & Josee Choiniere, St-Alphonse-de-Granby, QC 
2004 - Brian & Lisa, DeJong, ON; Jim & Cathy Mason, ON; Jamie MacLeod & Rhonda Hulan, NB; Doug & Jill Robinson, ON 
2005 - Isabelle Roy, QC; Stéphane Marceau & Marie St.-Cyr, Roxton Pond, QC 
2006 - Arnold and Jeannette Van Os, Westaskiwin, AB; Bruce and Jeff Sayles, Paris, ON; Andrew and Jennifer Vander Meulen, Brighton, ON 
2007 - Joanne Edwards, Nokomis, SK 
2008 - Mark McPhedran, Rockwood, ON; Neil and Melanie Hunter, Bath, ON; Jimmy Kohler, Kingsey Falls, QC; Étienne Desrosiers, Joliette, QC 
2009 - Paul & Kimberly Hyatt, Milverton, ON; Pete & Mark Coleman, Brantford, ON; William Chard, Sicamous, BC 
2010 - Chris Kyle, Ayr, ON; Carman Kyle, Ayr, ON; Dwight Garrett, Denfield, ON; Jeff & Tara Butcher, Princeton, ON; Phil & Selena Prinzen, Bloomfield, ON; Jeremy de Vries, Grand Forks, BC 
2011 - Luc Deschênes, St-Gabriel-de-Rimouski, QC; Danny Ostiguy, Farnham, QC; Steve & Kevin Jones, Midland, ON
2012 - Guillaume Dumais, La Durantaye, QC; Caroline Pelletier, Saint Armand, QC; Dwight Garrett, Denfield, ON; Reginald Dillman, Middle Musquodoboit, NS; Julie Eby, Ayr, ON 
2013 - Randy Bullock, Lakefield, ON; Jean-François Boutin, Warwick, QC; Eric Chassé, St-Sylvére, QC 
2014 - Dave Beaudoin, Ferme Gillard, QC; Len & Sarah Congdon, Mazylake Jerseys, AB; Gerjan & Alberdien Keuper, Keupers Jerseys, AB 
2015 - Chris & Brianne Brown (Beslea) - Yarker, ON; Kevin Elshof (Therihof) - Berwick, ON; Jennifer Fraser (Gleneil) - Dalkeith, ON; Frédérick St-Laurent (St-Lo) - Mont-Joli, QC; Daniel Poulin & Jacinthe Bilodeau (Jada) - St Anne du Lac, QC; Sylvain Houle (Yamach) - Yamachiche, QC 
2016 - Marc & Craig Dalton (JMC) - Chilliwack, BC; Jenny Butcher & Wes Kuntz (Tanbark) - Mount Pleasant, ON; Jon & Sandy Kingdon (Charlyn) - Warwick Twp, ON 
2017 - Bobby & Jen Jarrell (RJF) - Corbyville, ON; Glendon Graye (Graylane) - St-Pierre-Jolys, MB; Matt & Kerry Fraser (Maker) - Rockwood, ON
2018 - Julia & Thomas Booijink (Jamink) - St. Andrews West, ON; Matt and Meghan Brosens (Brosendale) - Skye Glen, NS; Charlie Anderson and Jennifer Peart (Maple Leaf) - Selkirk, ON; Eline Van der Veen and Dave Ingalls (Eli-da) - Shawville, QC; Ley Winch (Brandhaven) - Ramara, ON

Master Breeder Award

1969 Pierre Veillon, Wendybrook, Quebec
1970 Gilbert Robison, Campburn, New Brunswick
1971 Norman Bagg, Edgelea, Ontario
1972 R.T. Sayles, Spruce Avenue, Ontario
1973 Cecil Mortson, Mordale, Ontario
1974 John Batty, Crescent, Ontario
1975 Redelmeier Family, Don Head, Ontario
1976 Maurice Beatty, Lindale, Ontario
1977 R.T. Stenger & Son, Enniskillen, Ontario
1978 Featherstone Brothers, Avonlea, Ontario
1979 John S. Adamson, Dalcraig, Nova Scotia
1980 D.H. McCaig & Son, Norval Acres, Quebec
1981 Rock Ella Jersey Farm, Rock Ella, Ontario
1982 Llolyn Farms Ltd., Llolyn, Ontario
1983 John White, Valleystream, Ontario
1984 Grant Butcher, Granclare, Ontario
1985 Floyd Dingwall, Spruce Vine, Ontario
1986 Brian Sayles, Bridon, Ontario
1987 William Fletcher, Pleasant Nook, Ontario
1988 Robert Anderlini, Valtallina, British Columbia
1989 Albert Taylor, Pine Grove, Ontario
1990 Ralph Quadling, Longacres, British Columbia
1991 Barry G Little, Meadow Lawn, Ontario
1992 Karl & Isolde Koeppe, Franken, Ontario
1993 Robert & Bruce Mellow, Glenholme, Ontario
1994 George Brown, Brownlane, New Brunswick
1995 Albert Boswell, Marshfield, Prince Edward Island
1996 Roger E Ray & Diane Jarrell-Ray, Hollylane, Ontario
1997 John & Helen Sheardown, Rexlea, Ontario
1998 Sean McMahon, Shamrock, Ontario
1999 Lionel McKeown, Glenamore, Ontario
2000 Fred & Ruth Armstrong, Huronia, Ontario
2001 Dean Sayles, Spruce Avenue, Ontario
2002 James D Livock, Avonlea, Ontario
2003 Joan & Henry Westwick, Handen Farm, British Columbia
2004 Chris & Valerie Richardson, Rich Valley, Ontario
2005 Leonard & Greg Mortson, Mordale, Ontario
2006 Brian & Linda Raymer, Bri-Lin, Ontario
2007 Dave & Anne Honderich, Willow Creek, Ontario
2008 Robert & April Jarrell, RJF, Ontario/Stephen Borland, Rapid Bay, Quebec
2009 Don & Evon Hendrickson, Gaymar, British Columbia
2010 Paul & Lorraine Franken, Paullor, Ontario
2011 The Sayles Family, Bridon, Ontario
2012 Michael Stern, Potwell, Ontario
2013 Eric Thompson, Pine Haven, Nova Scotia
2014 Lorne Ella, Rock Ella, Ontario 
2015 Hollylane Jerseys, Corbyville, Ontario
2016 Rexlea Jerseys Inc., Schomberg, Ontario
2017 Brent & Betty Butcher and Family, Brenbe - Ayr, Ontario
2018 Glen & Sheila Burgess (Golden) - Mildmay, ON

Constructive Breeder Award
2005 - Hollylane Jerseys (D Jarrell-Ray & R. Ray), Corbyville, ON; Mordale Jerseys (Greg Mortson), Oro-Medonte, ON; Potwell Jerseys (M & P Stern), Paris, ON
2006 - Rexlea Jerseys (Sheardown), Schomberg, ON
2007 - Grayclay Jerseys (J & R Vander Wielen), Elmwood, ON; Hollylane Jerseys (D Jarrell-Ray & R. Ray), Corbyville, ON; Brenbe Jerseys (B & B Butcher), Ayr, ON
2008 - Lone Pine Jerseys Ltd. (A & V Haeni), Didsbury, AB
2009 - Hollylane Jerseys (D Jarrell-Ray & R. Ray), Corbyville, ON; Avonlea Genetics Inc. (Livock/Vander Meulen), Brighton, ON
2010 - Ferme Prés Verts Inc (L Deschênes), St-Gabriel, QC; Ferme Cavalait (A & C Poirier), Lefaivre, ON; Pine Haven Farms Ltd. (E Thompson), Oxford, NS
2011 - Ferme Guimo 9119 0264 Québec Inc., Sait-Gervais, QC; Bridon Farms Inc., Paris, ON; Ferme Cotelet 2009 Inc., Saint-Éloi, QC
2012 - Jennifer Peart (Maple Leaf), Hagersville, ON; Ferme Luchanel Senc. (Eric Chasse), St-Sylvére, QC; Ferme MB Marronniers, Honfleur, QC
2013 - Lookout Jerseys (Lookout), North Hatley, QC; Alan & Julie Cunnington (Aland), Caledon, ON; Rexlea Jerseys Inc. (Rexlea), Schomberg, ON
2014 - Caroline Pelletier & Paulin Bard (Missiska) Saint Armand, QC; Tyler & Debbie Brander (Branderlea), Rockwood, ON; Rapid Bay Jersey Farm Inc. (Rapid Bay), Ormstown, QC
2015 - Ferme Bona 2012 Inc. (Bona), St-Bonaventure, QC; Ferme Scottiere Enr. (Scottiere), St Paul d'Abbotsford, QC; Lone Pine Jerseys Ltd.(Lone Pine), Didsbury, AB
2016 - Marbro Farms (Marbro), Woodstock, ON; Oscar & Lucinda Weber and Jesse & Ellen Weber (Weberlea), St. Clements, ON; Creek Edge Farms Inc. (Hidden Dream), Elora, ON
2017 - Bridon Farms (Bridon), Paris, ON; Ferme Guimo, 9119 0264 Quebec Inc (Guimo), Saint-Gervais, QC; Ferme Pres Verts, Audrey Fortier and Luc Deschenes (Despresverts), St-Gabriel-de-Rimouski, QC

Honourary Life Membership
1968: Oliver Evans
1969: Prof. George Raitby
1970: Arthur Aylard
1971: Prof. M. W. Staples
1972: Harold Butcher
1973: Hume Grisdale
1974: J.J. MacKenzie
1975: George Innes
1976: William F. Argue
1977: Dr. G.R. McCall
1979: Jean Grisdale
1980: Maurice Beatty
1981: Charles Dixon
1982: Archie Little
1983: Arden Baker
1984: Robert Simpson
1985: Robert J Curtis
1986: Fred Thompson
1987: Sherwood Taylor
1988: J. Alex Arthur
1989: Elinor Von Rosenthal
1990: John Batty
1991: Grant Butcher
1992: Norman A MacLeod
1993: Clifton Berry
1994: Eric Longeway
1995: Kenneth Ella
1996: Lloyd Gurney, Freda Spetifore
1997: John Ross, Keith Butcher, Robert Clarke
1998: Mae Barichello, Ralph MacKenzie
1999: Jack Van Egmond, Lily Savage
2000: John W. Joynt, Donald Holmes
2001: Floyd Dingwall
2002: Wayne & Ann Arthur
2003: Donald Hendrickson
2004: Archie Fletcher
2005: George Brown
2006: Frank Stenger
2007: Michael Stern
2008: Len Mortson, John White, Stan Kerr, Robert Kyle
2009: Barry Little
2010: Ione Jarrell, Ron Judd, Jacob Vander Meulen
2011: John A. & Helen Sheardown, Estelle Robidoux, Fred and Ruth Armstrong
2012: Brian Sayles, Dean Sayles
2013: Bill Fletcher, Jim & Liz Livock, Don & Ida Matthews
2014: Robert Mellow, Bruce & Eileen Nixon
2015: Chris & Valerie Richardson
2016: Eric Thompson, Fran Edwards, Wayne Boswell
2017: Robert and April Jarrell, Wayne and Elaine Simpson, Peter and Charlotte Doble

Certificate of Appreciation
1991: Steve Van Winden
1992: Bev Spriel
1995: Merv McQuarrie
1998: Patty Jones
2004: Brad Sayles, Betty Clements
2006: Kerry Alexander, Andrew and Jennifer Vander Meulen, Virginia Warwick, Tammy Sparling, Lakeland College, Robert Logan
2008: Alan Bryson, W. Ross Smith
2010: Cherie Bayer, Tom Byers, Ron Ingle
2011: Phyllis Harrington

Distinguished Service Award
late 1970's: Jean Grisdale
1983: Cameron Honderich
1986: Mae Barichello
1990: Francis M. Redelmeier
1993: Donald H. McCaig
1994: Frank Stenger
1996: Norman Bagg
1997: Albert Taylor
1998: Grant Butcher
2000: Stan & Marg Coleman
2001: Hugh MacDonald
2004: Ross Campbell
2005: Dewitt Lister
2006: Brian & Donna Sayles, Russell G. Gammon
2009: Emerson & Heather Kinkaid
2010: James Mortson
2011: Clifton Berry
2015: Gary Bowers
2016: Matthew Graye
2017: Charlie Thomson

National Jersey Show (RAWF) Grand Champion Females

1922 Brampton Silver Beach - A.L. Little, London, ON 
1923 Brampton Viola Radiator - B.H. Bull & Son, Brampton, ON 
1924 Brampton Xenia's Irby - B.H. Bull & Son, Brampton, ON 
1925 Brampton Tina of Beau Vallon - B.H. Bull & Son, Brampton, ON 
1926 Queen of Daisies - A.H. Goss, Ann Arbor, MI 
1927 Yolanda - Elm Hill Farm, Brookfield, MA 
1928 Bowlina's Pet - D.K. Mason, Georgetown, ON 
1929 Melody Box - E.W. Nesbitt, Woodstock, ON 
1930 Volunteer Empress - Douglas Thompson, Brooklin, ON 
1931 Wvergoods Laurel - James Bagg & Sons, Edgeley, ON 
1932 Volunteer Empress - Douglas Thompson, Brooklin, ON 
1933 Brampton Royal Time - Silver Creek Farm, Caledon, ON 
1934 Pioneer's Lassie - James Bagg & Sons, Edgeley, ON 
1935 Edgeley Dreaming Countess - Alfred Bagg, Edgeley, ON 
1936 Valliant Valerie - Silver Creek Farm, Caledon, ON 
1937 Sultan's Majestic Pet - W.H. Miner, Granby, QC 
1938 Sally Dearest - Edmond Butler, Chester, NY 
1946 Wendybrook Star - J.L. Dion, Sweetsburg, QC 
1947 Brampton Tesse Basil - B.H. Bull & Son, Brampton, ON 
1948 Wendybrook Star - Mrs. Arthur R Virgin, North Hatley, QC 
1949 Brampton Blonde Princess - Fairmeade Farms, Milner, BC 
1950 Hopeley's Rush's Lady - Lock Lee Jerseys, Williamsville, NY 
1951 The Isle Dairymaid - W.S. Taylor, Rothesay, NB 
1952 Roslyn Samares - Don Head Farms, Richmond Hill, ON 
1953 Mayfair Rush Virginia - Mrs. E.M. Marsh, Old Lyme, CT 
1954 Edgelea Pinn Standard Belle - Alfred Bagg & Son, Edgeley, ON 
1955 Golden Jersey Star - Chester Folck & Sons, Springfield, OH 
1956 Brampton Sybil J Beacon - Pierre Veillon, Sweetsburg, QC 
1957 Design's April Dream - Folly Farm, Simsbury, CT 
1958 Pinn Blonde Oakland - Heaven Hill Farm, Lake Placid, NY 
1959 Pinn Blonde Oakland - Heaven Hill Farm, Lake Placid, NY 
1960 Mont's Tulip Dandy - Pioneer Farm, Old Lyme, CT 
1961 Mont's Tulip Dandy - Pioneer Farm, Old Lyme, CT 
1962 May Lad's Wallflower - Heaven Hill Farm, Lake Placid, NY 
1963 Jestermaid J Faith - Heaven Hill Farm, Lake Placid, NY 
1964 Jestermaid J Faith - Heaven Hill Farm, Lake Placid, NY 
1965 Springmount Sovereign Splash - Ellin Speyer, Ayer's Cliff, QC 
1966 Imp Fairfield Surprise - Heaven Hill Farm, Lake Placid, NY 
1967 Sybil A C Bairn - Heaven Hill Farm, Lake Placid, NY 
1968 Marydale MM Betsy - Cecil Mortson & Son, Oro Station, ON 
1969 Sleeping Samares Babe - Happy Valley Farm, Harrodsburg, KY 
1970 Spruce Avenue Beauty Louise - RT Sayles & Sons, Paris, ON 
1971 Edgelea Bonnie Annie - Reg Savage, Ladner, BC 
1972 Crestlawn Milestone Autumn - Floyd & Muriel Dingwall, Berwick, ON 
1973 Brampton Equity's Bijou - Jack Savage, Ladner, BC 
1974 Marlu Fanfare Milady's Carat - Happy Valley Farm, Danville, KY 
1975 Generator Beauty Clara - Happy Valley Farm, Danville, KY 
1976 Pacesetter Keeb-A-Loop - Luchsinger Family, Syracuse, NY 
1977 Norval Acres Jesters Maid - DH McCaig & Son, Huntingdon, QC 
1978 Power A E Joyce - Rainbow Hill, North Hatley, QC 
1979 Liliy Sleeper Ali of SSF - George & Karen Hanford, Marcellus, NY 
1980 Mayfield Mooncap - Rock Ella Jerseys, Hornby, ON 
1981 Echobrook Samare's Noreen - Jim & Joan Mortson, Queensville, ON 
1982 Favourite Lassie Lou  - Norman Nabholz, West Union, IA 
1983 North River Orion Joan - North River Farm, Mirabel, QC 
1984 Mike's Little Nancy - Rainbow Hill, North Hatley, QC 
1985 Rich Valley Advance Sara - Ferme Bovi-Lact, Ste-Barbe, QC 
1986 Brock Noble Maybelle - Nabholz, Rappaport, Fisher, Sayles, Edelstein, & Volkert, Paris, ON 
1987 Franken Monarch Rosel - Hollylane Jerseys, Corbyville, ON 
1988 Franken Monarch Rosel - Hollylane Jerseys, Corbyville, ON 
1989 Bridon Golden Lassie - Bridon Farms, Paris, ON 
1990 Franken Monarch Rosel - Hollylane Jerseys, Corbyville, ON 
1991 MGC Master MC Lou - Moon Ridge & Keaton Jerseys, NH 
1992 Duncan Belle - Rock Ella Jersey Farm, Hornby, ON 
1993 Duncan Belle - Rock Ella Jersey Farm, Hornby, ON 
1994 Glenamore Gold Prize - Shamrock Genetics, Guelph, ON 
1995 Glenamore Gold Prize - Shamrock Genetics, Guelph, ON 
1996 Glenamore Gold Prize - Shamrock Genetics, Guelph, ON 
1997 Ron Net Maple Dorie Dee - Ernest Keuffner, Boonsboro, MD 
1998 Avonlea MCT Becky - Avonlea Genetics, Oakville, ON 
1999 Glenamore Gold Prize - Shamrock Genetics, Guelph, ON 
2000 Glenamore Gold Prize - Shamrock Genetics, Guelph, ON 
2001 Ravenwood Sparkling Favour - Piedmont Jersey, Canton-de-Hatley, QC 
2002 JIF Little Minnie - Ferme Select & Ferme Scottiere, St-Alphonse, QC 
2003 Mordale Saturn Dawn - Greg Mortson, Oro-Medonte, ON 
2004 JIF Little Minnie - Ferme Select & Ferme Scottiere, St-Alphonse, QC 
2005 Vandenberg Amedeo Gorgeous - Rapid Bay Jersey Farm, Ormstown, QC 
2006 Huronia Connectn Crystalyn - Lorne Ella, Hornby, ON 
2007 *Vandenberg Amedeo Gorgeous - Rapid Bay Jersey Farm, Ormstown, QC 
2008 Alexvale Made Me Giggle - Avonlea Genetics Inc. and Cybil Fisher, Brighton, ON 
2009 *Vandenberg Amedeo Gorgeous - Rapid Bay Jersey Farm, Ormstown, QC 
2010 Arethusa Veronicas Comet - Ernest Kueffner, Boonboro, MD 
2011 L'Ormiere Fusion Christine - C. Desrosiers, J. Sicard, C.A. Sincard, QC  
2012 Arethusa Response Vivid ET - Arethusa Farm, Litchfield, Connecticut 
2013 *Page-Crest Excitation Karlie - Arethusa Farm, Litchfield, Connecticut 
2014 *Arethusa Response Vivid ET - Arethusa Farm, Litchfield, Connecticut 
2015 *Musqie Iatola Martha ET - Milk Source Genetics, Wisconsin 
2016 *Musqie Iatola Martha ET - Milk Source Genetics, Wisconsin
2017 *Musqie Iatola Martha ET - Milk Source Genetics, Wisconsin & Finca Valparaiso

Retired Awards

Ralph J Barichello Award (this award has been retired)
1986 Gordon and Barbara Souter, BC 
1987 Dr. J. Clare Rennie, ON 
1988 John E MacDougall, ON 
1989 Dr. E.B. (Ted) Burnside, ON 
1990 Merv McQuarrie, ON 
1991 George Aylard, BC 
1992 Dr. George C. Fisher, ON 
1993 Dr. Morris G. Freeman, ON 
1994 Dale Cole, AB 
1995 David Schmidt, BC 
1996 Brian Van Doormaal, ON 
1997 Robert Chicoine, QC 
1998 Arne Mykle, BC 
1999 Elmer Buchanan 
2000 Douglas Blair, AB 
2001 Calvin Covington, Florida 
2002 Art Rampton, MB 
2003 Rick Vanderwall, BC 
2004 Rick McRonald, ON 
2005 Gay Hahn, BC 
2006 Debbie Lee, AB 
2007 Malcolm MacGregor, ON 
2008 Pierre Laliberté, QC 
2009 Dr. Gord Atkins, AB 
2010 Dr. Ann Godkin, ON 
2011 Neil Petreny, ON 
2012 Jacques Laforge, NB 
2013 Dick Heapy, MB 
2014 Bill Vanderkooi, BC 
2015 Tom Byers, ON

Nola Brown Continuous Achievement Award (this award has been retired)
2010 - Melissa Sparling, Varna, ON; Sean Smith, Clanwilliam, MB
2011 - Beverly Chard, Mission, BC
2012 - Casey Morey, Rochester, AB
2013 - Alexandra Hayes, Creston Valley, BC
2014 - Lee Morey, Rochester, AB
2015 - Caleigh Van Kampen, Amaranth, ON
2016 - Michael Haeni, Didsbury, ON

Earl Vander Meulen Memorial Award (this award has been retired)
The Earl Vander Meulen Memorial Award has recognized the following individuals as well as sponsored youth activities. The award is now retired, however, the remaining funds will support youth in Earl's memory. 

2010 - Dean Sayles, Spruce Avenue Farms, Paris, ON
2011 - Tom Pasco, Glenhaven Farm, Williamstown, ON
2012 - Kathy Beerwort, Lookout Holsteins and Jerseys, Hatley, QC
2013 - Dawn & George Kampen, Orangeville, ON
2014 - Michael Bols, Russell, ON
2015 - Don Hendrickson, Enderby, BC
2016 - Dennis Werry, Oshawa, ON
2017 - Tim and Sharyn Sargent, Enniskillen, ON

< ? mysql_close(); ?>